Mis on API?

Kui olete kunagi mõelnud, kuidas teie telefonirakendus saab teile öelda tänast ilma või Rooma temperatuuri, vastus peitub API-des. API-d (Application Programming Interfaces) on definitsioonide ja protokollide kogum, mis võimaldavad kahel tarkvarakomponendil omavahel suhelda. Teisisõnu võimaldavad API-d erinevatel tarkvarasüsteemidel omavahel rääkida.

API on rakenduste programmeerimisliides. Lihtsamalt öeldes on API reeglite kogum, mis reguleerib seda, kuidas kaks tarkvaraosa omavahel suhtlevad. Kui üks tarkvara (tuntud kui klient) soovib pääseda juurde teise tarkvara (tuntud kui server) funktsioonidele, teeb ta seda serverile päringu saatmisega. Seejärel vastab server nõutud andmetega, mida klient saab kasutada oma toimingute tegemiseks. API-d on paljude kaasaegsete veebipõhiste rakenduste põhiosa ja need pakuvad arendajatele võimsa viisi oma rakenduste funktsionaalsuse laiendamiseks.

Miks on API-d olulised?

API-d on olulised, kuna need võimaldavad tarkvarasüsteemidel üksteisega standardsel viisil suhelda. See võimaldab erinevatel rakendustel andmeid ja funktsioone jagada, mis muudab arenduse kiiremaks ja lihtsamaks. Lisaks hõlbustavad API-d arendajatel olemasolevatele rakendustele uute funktsioonide ja funktsionaalsuse lisamist.

Mis on REST API-d?

Üks populaarsemaid API-tüüpe on REST API-d. REST (Representational State Transfer) on arhitektuuristiil, mis määratleb veebiteenuste loomisel kasutatavate piirangute komplekti. REST API määratleb toimingute komplekti, mida saab ressurssidega teha, ja kasutab standardmeetodeid, nagu GET, POST, PUT ja DELETE.

Mis on SOAP API-d?

Teine populaarne API tüüp on SOAP (Simple Object Access Protocol). SOAP on protokoll, mis kasutab XML-i (Extensible Markup Language) teabe vahetamiseks süsteemide vahel. SOAP API-sid kasutatakse tavaliselt ettevõtte rakendustes, mis peavad omavahel turvalisel ja usaldusväärsel viisil suhtlema.

Mis on Websocket API-d?

Websocket API-d on teist tüüpi API, mis võimaldab kahesuunalist suhtlust kliendi ja serveri vahel. Veebipistikud on kasulikud rakenduste jaoks, mis vajavad reaalajas värskendusi (nt vestlusrakendused või aktsiahinnangud).

Mis on API integratsioonid?

API-integratsioonid on viis kahe või enama rakenduse ühendamiseks API-de abil. API-integratsioone saab kasutada andmete sünkroonimiseks rakenduste vahel või kasutajatele ühekordse sisselogimise (SSO) pakkumiseks. API-integratsioone saab kasutada ka olemasolevale rakendusele uute funktsioonide lisamiseks.

API-integratsioone tehakse tänapäeval ka vahevaraplatvormi, nagu MuleSoft või Zapier, abil. Vahevaraplatvormid pakuvad võimalust ühendada erinevaid rakendusi ilma koodi kirjutamata.

Mis on API võti?

API võti on kordumatu identifikaator, mida kasutatakse API taotluste autentimiseks. API-võtmeid kasutatakse tavaliselt konkreetse kasutaja või rakenduse API-le esitatavate taotluste arvu jälgimiseks ja piiramiseks.

Kokkuvõte

API-d on viis, kuidas erinevad tarkvarasüsteemid saavad omavahel suhelda. API-sid on palju erinevat tüüpi, näiteks REST API-d, SOAP API-d ja Websocket API-d. API-integratsioonid on viis kahe või enama rakenduse ühendamiseks API-de abil. API võti on kordumatu identifikaator, mida kasutatakse API taotluste autentimiseks.

API-d on kaasaegse tarkvaraarenduse maastiku oluline osa. Kui plaanite uue rakenduse väljatöötamist või olemasolevaga integreerimist, peate tõenäoliselt kasutama API-d. API töö mõistmine aitab teil teha paremaid valikuid selle kohta, milliseid API-sid kasutada ja kuidas neid oma rakendusse integreerida.

Loome API liidestusi ning connectoreid